fbpx

Plastikust joogikõrred on peatselt ajalugu

19.11.2018

Miks plastikust joogikõrred on peatselt ajalugu?

Sest me soovime, et emakest maad ja loodust saaks nautida ka järgnevad põlvkonnad. Joogikõrred, mis loodi 18 sajandil hügieeni eesmärgil, kaitsmaks meid haiguste eest, ei ole enam antud kontekstis prioriteetseimal kohal. Kõrte kasutamine on muutunud aegade jooksul moeelemendiks ning mugavus-tooteks. Tänapäeval näeme plastikust joogikõrsi moodsates joogitopsides ning uhketes pudelites ja purkides – kohtades, kus sageli kõrte kasutamise otsene vajadus puudub. Lisaks eelnevale, eelistatakse kasutada plastikust joogikõrsi uhkemate jookide puhul lausa mitu tükki, et kõrte erksad värvid või mustrid pakutavale joogipoolisele silmailu juurde pakuks.

Põhjus

Kaotamise põhjus ei olegi niivõrd plastikust joogikõrtes vaid selles, kuhu nad jõuavad ning mida tekitavad. Ocean Conservancy tegi teatavaks, et vabatahtlike poolt korraldatavate koristustalgute jooksul korjatakse erinevatest maailma randadest igal aastal kokku enam kui 400 000 plastikust joogikõrt. Erinevate riikide ühise otsusena on seega võetud suund seisukohale, et plastikust joogikõrred on ühed esimeste seas, mille kasutamist tuleb drastiliselt vähendada. Otsuse langetamist kiirendas teadmine, et plastikust joogikõrred on tooted, millele on olemas juba mitmeid alternatiivseid lahendusi. Selleks aga, et tarbijad hakkaks oma harjumusi muutma, tuleb alustada teavitustöö tegemist. Mida vähem plastikust joogikõrsi topsi asetatakse, seda kiiremini hakkab vähenema nende tootmine, kuniks jõutakse etappi, kus plastikust joogikõrred on tooted, mille asemel langetatakse valik looduslähedasema alternatiivi kasuks.

Alternatiivid

Turul on alternatiividena saadaval pilliroost kõrsi, biolagunevast materjalist kõrsi ning paberist valmistatud kõrsi. Biolagunevast materjalist ja paberist kõrred on ka juba Multipack tootevalikus olemas. Asendust pakuvad kõrrele ka juba kasutuses olevad topsi kaaned, millel on olemas kõrgem joogiava. Turule on müüki tulnud ka uusi modernsemaid joogitopse, kus kaas on joogitopsi osa, nagu näiteks „Butterfly“ joogitops. Kui on vaja saada alternatiivseid tootelahendusi suuremas koguses või trükiga jne, võta ühendust Multipack OÜ müügimeeskonnaga.

Aeg

Mitte ükski muudatus ei hakka toimima üleöö. Kõigepealt alustatakse teavitustööga, selle tulemusel väheneb tarbimine, seejärel alles tootmine. Ja vaatamata sellele, et Eesti rannad osatakse hoida küllaltki puhtad ning ülemaailmne prügiprobleem tundub võibolla isegi natuke kaugena, on meie kohustus teha teavitustööd ning anda endast parim, et tootevalikus oleks peatselt saadaval veelgi suuremas koguses alternatiive.