fbpx

Pakendite materjalid

Pakkematerjalide ja pakendite materjalid on erinevad, laienda silmaringi.

  • Paber ja kartong – Paber on materjal, mida valmistatakse looduslikust toorainest. Kartong on paber, mis on raskem, kui 224 g/m2. Tegemist on taaskasutatava materjaliga. Toiduga kokkupuutes kastutakse paberit kas puhtal või lamineeritud kujul. Kaetud paberit iseloomustab läikiv pind, mis muudab selle vastupidavaks. Paberist toodetakse kotte, pakkepaberit, karpe, kaste jne.
  • Biolagunevad polümeerid ehk bio-plastid on toodete materjalid, millest valmistatakse peamiselt ühekordseks kasutuseks biolagunevaid nõusid ning ostu- ja prügikotte. Siia alla käivad ühendid PLA ja PHA. Tegemist on taaskasutatavatest loodusvaradest nagu mais, tärklis ja suhkruroog loodud pakenditega.

Teades pakendite erinevaid materjale, oskad teha parima valiku.

  • Polütüleentereftalaat (PET) on elastne, kuid samas vastupidav plast, millest valmistatakse vee, mahla ja gaseeritud jookide pudeleid, toidupakendeid, küpsetusvorme, -kotte ja -kilet. PET märgistusega plast on enamasti taaskasutatav. Pudeleid on võimalik kasutada mitmeid kordi, kui neid peale tarbimist sooja veega hoolikalt pesta ja kuivatada. Mitmekordset kasutust rakendatakse edukalt ka kilekottidele. Kõik plast toodete materjalid tuleb peale kasutamist panna vastavasse prügikonteinerisse, et suunata need ümbertöötlemisse.
  • Polüpropüleenist (PP) valmistatakse pudeleid, mahuteid, saia- ja leiva pakkekilet, ämbreid, kausse, jogurtitopse jne. Polüpropüleeni kasutustemeratuur on kõrgem, kui polüetüleenil (u. 100°C) ja antud toodete materjalid on vastupidavad õlile ning rasvale. PP-st ei imendu toidu sisse mürgiseid kemikaale. Antud materjalist pakendeid on enamasti lubatud mikrolaineahjus kuumutada.
  • Suure tihedusega polüetüleenist (HDPE) valmistatakse kilekotte, pakkekilet ja kanistreid. HDPE-st ei eraldu toidu sisse kemikaale. Materjali taaskasutamine oleneb kohalikust käitlusettevõttest.
  • Madala tihedusega polüetüleenist (LDPE) valmistatakse kilekotte ja muid pakendeid. LDPE-st ei eraldu toidu sisse mürgiseid kemikaale.
  • Puhtast polüstüreenist (PS) valmistatakse toidu säilitamiseks topse ja plastklaase.
  • Polüvinüülkloriid (PVC) on plast, millest valmistatakse kandikuid, kilet, plekkpurkide sisepindasid, purgikaane tihendeid jne. Tegemist on madala termilise stabiilsusega plastiga, mille lagunemisel (>70°C) eraldub terava lõhnaga värvitu gaas HCI.
  • Vahtpolüstüreenist (EPS) valmistatakse kohvitopse ning liha- kala-, puu- ja juurviljade aluseid. EPS tooted on hea soojuse säilitamisega. Antud materjali tootmine eraldab mürgiseid gaase, seega soovitame võimalusel kasutada ohutumast plastist valmistatud tooteid.
  • Polükarbonaadist (PC) valmistatakse lutipudeleid, kõvasid plasttopse, toidukarpe. Oma toodete sortimendis püüame pakkuda tooteid, mis ei sisalda bisfenooli (BPA).
  • Alumiinium (AL) puhul on tegemist hõbedase läikega suhteliselt kergekaalulisest metallist, millest valmistatakse vorme ja fooliumrulle. Alumiiniumi sulam võib sisaldada vähestes kogustes magneesiumi, rauda, vaske, tsinki, mangaani ja räni. AL on vastupidav korrosioonile ja on hea permeatsiooni kindlusega. Puhas katmata ja lamineerimata alumiinium reageerib enamike lahjendatud hapetega ning võib väljutada alumiiniumioone, seetõttu püüame oma tootevalikus hoida kaetud vorme.
ET PAKENDAMINE OLEKS LIHTNE!